دانلود فایل مقاله تأثیر آنتی اکسیدانتی لیکوپن به دو صورت افزوده شده به جیره و روی فیله بر کیفیت فیله ماهی قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss) طی نگهداری در یخچال

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل مقاله تأثیر آنتی اکسیدانتی لیکوپن به دو صورت افزوده شده به جیره و روی فیله بر کیفیت فیله ماهی قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss) طی نگهداری در یخچال :


محل انتشار: بیست و یکمین کنگره ملی علوم و صنایع غذایی
تعداد صفحات:5
نویسنده(ها):
علی احسانی – پژوهشکده آرتمیا و آبزیان, دانشگاه ارومیه
محمد صدیق جسور – پژوهشکده آرتمیا و آبزیان, دانشگاه ارومیه- گروه بهداشت مواد غذایی, دانشکده دامپزشکی, دانشگاه ارومیه
ناصر آق – گروه بهداشت مواد غذایی, دانشکده دامپزشکی, دانشگاه ارومیه

چکیده:
به منظور بررسی تأثیر آنتی اکسیدانتی لیکوپن به دو صورت افزوده شده به جیره و روی فیله بر کیفیت فیله ماهی قزل آلا, تعداد 840 عددماهی (با میانگین وزنی 15±120 گرم) به چهار گروه مساوی تقسیم و با جیره های شامل: صفر, 200, 400 و 600 میلی رم به ازای هر کیلوگرم جیره به مدت 58 روز تغذیه شدند. در آزمایش دوم, فیله ماهیان تغذیه شده با جیره کنترل (بدون لیکوپن) در محلول حاوی لیکوپن با سه غلظت مختلف 200, 400 و 600 پی پی امف و در محلول فاقد لیکوپن (کنترل) غوطه ور و سپس به مدت 12 روز در دمای یخچال نگهداری شدند. براساس نتایج حاصله, شاخص های اکسیداسیون چربی درفیله های غوطه ور شده در محلول های لیکوپن به طور قابل توجهی نسبت به گروه شاهد کاهش یافتند (P<0.05). لیکوپن به صورت غوطه وری بویژه در سطوح بالاتر در کاهش نرخ شاخص های اکسیداسیون به طور قابل ملاحظه ای مؤثر تر بود.

لینک کمکی